Yanlızlık…

Uncategorized

Written by:

Yalnızlık, yeryüzünün en ürkütücü sözcüklerinden biridir belki de. Bazen ihtiyaç duyduğumuz, bazense insanı bulanıma sokan kritik bir ruh hali. Yalnızlığın ne olduğunu bilir misiniz? Sizinde hiç yalnız kalmayı çok istediğiniz oldu mu? Ya da yalnızlıktan etrafa saldırdığınız, soğuk kış günlerinde yorgan altında ağladığınız?

Kimileri ıssız bir adada yalnız kalır ya da uçsuz bir ormanda… Kimileri ise binlerce insanın içinde kaybolur yalnızlıktan… Adada yalnız kalsanız kendinizin patronu, adanın Kralı olursunuz, tüm kuralları kendiniz dilediğinizce koyarsınız. Ya binlerin milyonların içinde? Siz ve kalabalık…
Kalabalık bir sokaktan geçerken hiç kimse size selam vermiyor, hiç kimse sizin dilinizden anlamıyor, hiç kimse sizin gibi düşünmüyor mu? Büyük bir şehirde sizin fıtratınıza uymayan yasalar mı işliyor? Konuşmak istediğinizde sizi dinleyecek hiç kimseniz yok mu? Büyük kalabalıktan derdinizi anlayan –bırakın derman bulmayı- hiç kimse çıkmıyor mu? Ansızın kapısını çalacağınız bir dostunuz , gövdesine saklanabileceğiniz bir arkadaşınız… O zaman galiba kalabalığın içinde kaybolmuşsunuz.
Bazen etrafınızda birçok arkadaşınız olmasına rağmen yalnız kalıverirsiniz. Herkes sizi dinliyormuş gibi yapar, hep sizi düşünürler, her kelimeniz onlar için bir espridir. Ama bir şey eksiktir: Samimiyet. Buna yapmacık insanlar arasında yalnız kalmak denir. Menfaat için yanınıza toplanan kalabalıktır o arkadaş sandıklarınız.
Ama unutmayın nerede, ne zaman ve her nasıl yalnız kalırsanız kalın, kapısına sığınabileceğiniz, yardım isteyebileceğiniz, derdinizi anlatabileceğiniz birisi var aslında. Onu bulmak, ona ulaşmak o kadar kolay ki. İçinizden geçirdiklerinizi bilen, sizi hiçbir zaman yetim bırakmayan, öksüz koymayan… Sizi sizden iyi tanıyan bir Rabbiniz var. Ve onuz size verdiği bir silah: Dua. Kullanmasını bilene, kıymetini anlayanlara, yalnız kalsalar bile yalnızlık bir hediye gelir adeta. Saygılarımla.

Ali Kemal SARUHAN
24.09.09 01:01 Perşembe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *