Okuma Zekası

Kitap

Written by:

okuma zekası_14Merhabalar, uzun zaman oldu yazamayalı… Benim için ve bir çok kimse için zor bir dönem olan süreçten geçtim. Mezuniyet sonrası hayatı düzene sokma, iş bulma vs.

Hala atlatmaya çalıştığım bu zorlu dönemde çok sıkılıp bunaldığım günler olsu elbet. Çünkü yeni ve profesyonel bir süreçin içine dahil oldum.

İşte bu dönemi atlatmamda bana en fazla katkısı olan tabiki ailem. Ve sonra bloğunda konusu olab bir kitap: Okuma Zekası.

Ne zaman canım sıkılsa morelim bozulsa kendimi rahatlatmak için hemen bir kitapevine giderim (Isparta’da D&R, Ankara’da da genellikle Dost Kitapevi). Kitap ile terapiye doğal bağışıklığım olan biriyim yani :). Fakat doğrusu çok sık kitap okuyamam yani kitap okuma alışıklığı kazanmış biri değildim maalesef :(.

Yine böyle bir günde rastladığım bir kitap bana ışık tuttu. Hayatta aradığım soruların cevabını kucağıma silkiverdi. Kitabı ilk okuduğumda, bu kitap okullarda ders kitabı olmalı, her anne babalara okuması zorunlu hala getirilmedi dedim. Peki böyle söylememin sebebi neydi. Okuma Zekası adlı bu kitap, kitap okumanın faydalarını sıralıyor ve kitap okumayı alışkanlık haline getirmek için seni inanılmaz motive ediyor.

Dünyada ilk defa ortaya attığı bir zeka türü olan Okuma Zekası, insanoğlunun kendini ifade etme, düşünme, akıl yürütme, kıyaslama gibi zihinsel faaliyetleri kelimelerle yaptığımızı, ve ne kadar çok kelime ve anlam bilirsek o derece okuma zekamızın artacağını belirtiyor.

Okuma zekasının artması bireyin kendini geliştirmesine ve dolayısıyla toplumun, devletin ve bireyi ilgilendiren her alanın da ilerlemesine katkı sağlıyor.

Özellikle de eğitim sistemini okuma alışkanlığı konusunda eleştiren kitap yazarı Salahattin Yaylamaz, Okuma Zekasının sınavlara etkisinden bahsediyor.

Benim kitapta en ilgimi çeken ve kendimi bulduğum iki kısım oldu. Birincisi; analiz, sentez ve analitik düşünce boyutuna kavuşmak için okumanın bireye katkısı, ikincisi ise; Yazlamaz Beyfendinin Okuma Zekamızı geliştirmemiz için bulduğu  4 adımlı yöntemdi. Bunlar arasında okumaya motive olmak için sıraladığı bir dizi sebebler ise bana “işte beni anlatan ve aradığım şey bu” ifadesini kullanmama neden oldu.

Bence sizde kim olursanız olun! Ne mezunu olursanız olun! 7’den 70’e bu kitabı okuyun, okuyalım… Yazıma kitap içinde geçen bir söz ile veda ediyorum:

“Dünyaya yön verenler önce kendilerine yön vermişlerdir.”  Anthony Robbins

Renkli, ”orijinal”  okumalar

2 Replies to “Okuma Zekası”

  1. cuneyt erkul says:

    Saydigim kadim dostum Alikemal kitaplar.bazen dile getiremedigimiz duygulari kelimelere kelimelerden cumlelere sonra karsumizdakinin duygularini ogrenmede yardimci olan en buyuk yardimcimizdir ama ne kadar okuyoruz orasida dusundurucudur….senin bu yazdiklarina hak veriyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *