Mutluluk

Uncategorized

Written by:

Mutluyum.Herkes söyleyemez bu sözcüğü kolayca. Zorlanırlar mutluyum derken. Bazıları da sık kullanır; mutluyum,mutluyuz, mutlu musun şimdi? Aslında bu sözcük “SENİ SEVYORUM” cümlesi gibidir. Söylemek yetmez, yaşamak gerekir. Ama en doğrusu kelimeye takılmayıp mutlu olabilmektir, yani mutluluğu bizzat yaşamaktır. Mutluluk nedir diye soracak olursak ; tüm özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmaktan duyulan kıvanç durumu olarak açıklamışlar sözlüklerde. Peki mümkün müdür bu süreklilik ve eksiksizlik:Hayatın engellerle dolu olduğunu hepimiz biliyorken. Bu engellerin bazılarını aşabiliyorken, bazılarında takılıp kalıyoruz. Yani bu bazen mutlu bazense mutsuz olmak mı anlamına geliyor.
Ali Kemalce ise mutlu olmak; çokta azı, iyiden kötüyü, güzelden çirkini, bolluktan yokluğu ayırt edip,elimizdekilerle kanaat etmektir. Hayallerin, umutların ve sahip olduklarının arasında sıkı bir bağ kurup, kendi benliğini beslemektir.
Ali Kemalce mutlu olmak, derste yazı yazarken, arkadaşların sıkılıp üflerken, senin yazı yazmayı biliyorum diye senin sevinmendir. Mutlu olmak alternatifli olmaktır. A planın olmadığında b ye geçmek, hiçbiri olmadığında yaşadığına sevinmektedir. Mutlu olmak Mevlana gibi “ölüm günüm düğün günüm” diyebilmektir Allah’a kavuşmayı kastederek. Mutlu olmak aza kanaat etmek ama hayallerinden vazgeçmemektir. Kendin olmaktır mutlu olmak, kendi maneviyatınla ruhunu beslemektir. Mutlu olmak sevmektir, güvenmektir, Allah’a sığınmaktır.
Şirinlerden Şirin’eye, çakmaktaşlardan Fred olmaktır. Polyanna, Tusubasa, Pikaçu, Tinkivinki, Tipsi, Lala, Po olmaktır, mutlu olmak. Mutlu olmak çizgi olduğunu bilmektir.
Ali Kemal SARUHAN

One Reply to “Mutluluk”

  1. […] şuradan şimdi şuraya geldim… Hayat mücadelerini anlatıyor kimileri bu gibi, bazıları küçük şeyleden mutlu olmayı anlatıyor…Tek ortak noktaları hepsinin mutlu olayı […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *