Motivasyon için tüyolar…

DENEME

Written by:

Odaklanabilmek zordur!

Bu yazımda masabaşı iş yapan, bilgisayar başında çalışanlar için yazdım. Çevremizde odaklanmamızı engelleyen faktörler gittikçe artıyor. Teknoloji bunların başını çekiyor.

Asıl düşmanlardan biri de kafanı meşgul eden düşünceler, yapmak istediğin diğer işler…

İşte benim motive olmak ve odaklanmak için yaptığım bazı yöntemler:

1- Yol Haritası: Beni üniversiteden tanıyanlar bilir. Sınavlara hazırlanırken, proje yaparken her zaman yol haritam olurdu. Bu sıraya konulması gereken işler olduğu zaman, ney,i ne zaman yapman gereken konularda oldukça başarılı!

images

2- Yapacaklar Listesi: İçinden çok şey yapmak isteyen kişiler için iyi bir çözüm.İnsan dediğimiz varlık çok yönlü olması, farklı şeylerle ilgilenmesine neden oluyor! Önem sırasına göre yapmak istediklerinizi sıralarsınız.

tahta

 

3- Yazı Tahtası: Yol haritanızı, yapacak listenizi yazabileceğiniz ve  sizi motive edecek sözleri ve anahtar kelimeleri yazarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

kumsaati

4- Kum Saati: Bilgisayar başına oturunca saatlerce faydalı olmayan şeylerle geçiriyorsanız ve zamanı iyi kontrol edemiyorsanız. 1 saatlik bir kum saati ile zamanın nasıl akıp gittiğini görmek beni motive ediyor.

şirine

5- Maskot: Maskotlar son zamanlarda markalar tarafından çok kullanılmaya başladı. Sizi de motive edebilen bir maskot vardır belki de. Beni de, çocukluğumun çok sevdiğim çizgi filmindeki gözlüklü şirin motive etmiştir.

Evet, bunlar sadece benim kendimi motive etmekve odaklanmak için kullandığım yöntemler. Kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Size motive olma problemi çekiyor ve işinize odaklanamıyorsanız bu yöntemlerden birini kullana bilirsiniz. Fakat önce zihninizi motive etmeli ve başarmak istemelisiniz.

Renkli, ‘orijinal’ günler…

Ali Kemal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *