Konuşmadan Önce Düşünmek

DENEME

Written by:

Bu aralar okuduğum D.A. Benton’un “CEO Gibi Düşünmek” adlı kitabında, son zamanlar üzerinde düşündüğüm bir konu geçiyor. Konuşmadan önce düşünmek ve etkili anlık iletişim. Kitabın ilgili bölümlerini okumak, beni daha fazla düşünmeye itti.

Etkin iletişim kurmak için anlık konuşma dediğimiz, doğaçlama konuşmaları planlamak gerekir. Çünkü günlük hayatta en sık kullandığımız iletişim şekli doğaçlamadır.

Planlamaktan kastım, düşünerek, sözcükleri tartarak, kelimeler seçerek kullanmak.

Bu kolay bir iş değil.

Düşünmeden konuşmayı alışkanlık haline getirenlerin çoğunluğunun çok konuşanlar olduğu tespit edilmiş. Buradan şunu çıkarıyorum: Demek ki etkili konuşmak da az konuşmakta kolay değil.

Planlama yaparak, gereksiz duraklamalar en aza indirebilir ve kendinizi tekrarlamaktan kaçınırsınız.

Tekrarlar, sizin sinirli veya aptal görünmenize neden olabildiği gibi söyleyecek başka bir şeyi olmayan imajı da verebilir.

Bana göre doğaçlamada etkin konuşmanın sırlarından biri, muhtemel konuşulacak konuları daha önce zihninizde tartışmaktan ve fikir edinmekten geçiyor. Zaten fikrinizin olmadığı konu üzerine konuşmanız pek doğru olmaz. Bu sırf bir şeyler söylemek için konuşan kişinin konuşmasına benzer. Hâlbuki söyleyecek sözünüz varsa konuşmak daha doğrudur.

Çoğu durumda susmayı daha doğru buluyorum.  Eğer karşınızda sizden cevap bekleyen biri yoksa susmak, düşünmek için vakit kazanmak anlamına gelir. Söyleyeceklerinizi iyice düşündükten sonra söyleyebilirsiniz.

Fakat ne olursa olsun, sessiz kalmak da etkili konuşmak da kolay değil ve birçok kişiye göre zekanın bir kanıtı.

aks;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *