Kendi Kedine Konuşmak

DENEME

Written by:

Muhakkak sizde karşılaşmışsınızdır kendi kendine konuşan biriyle yada sizde konuşuyor olabilirsiniz. Kişiye göre değişmekle bazen komik bazen de utanç verici olabiliyor. Genelde kendi kendine konuşmak bir akıl hastalığı belirtisi olarak zannedilse de motive olma tekniği olarakta bilinir. (Google’da “kendi kendine konuşmak” diye arasanız bu algıyı anlarsınız)

Benim için kendinle konuşmak bir hayal kurma tekniğidir. Bazende içimdeki benle konuşmak, kendimi tanımak veya motive olmak için kullanırım.

Kendi belirlediğiniz kitleye hitap edersiniz veya hayalinizin içindeki kişilerle konuşursunuz. Böylece uçsuz bucaksız hayal dünyasını daha gerçekçi kılar ve hayal kurma gücünü daha verimli kullanmış olursunuz. Bu yolla kendinize rota ve hedef belirlersiniz.

Bu şekilde kurduğum hayaller o kadar gerçekçi oluyor ki bazen hemen çıkmak istiyorum bu halden. Çünkü biliyorum bu bir hayal ve ne kadar güzel kurarsam kurayım tam olarak bu şekilde gerçekleşmeyecek. Fakat şimdiye kadar bir başarı elde ettiysem kurduğum bu hayallerin her zaman bir katkısı vardır. Hatta şans faktörü denen olguyu da için içine kattığımda hayallerimin ötesine bile geçtiğim oldu.

Bazı zamanlar kendimle konuşmadığımda bir şeylerin ters gittiği kanaatine varırım hemen. Böyle zamanlar gaflet içinde olduğum zamanlara rastlar. Böylece kendinizi kontrol etmeniz daha kolay olur.

Kendinizle konuşarak hayal kurmak biraz fazla zamanınızı alabilir. Çünkü hayalinizin her adımını karşınızdakine tek tek anlatırsınız. Bu sayede detayları atlamamış olusunuz. Ben bazen hızlıca geçmek isterim bazı adımları fakat alışkanlık haline getiren kimseler için bu kolay değildir. Bu size baş ağrısı yapabilir ve o anda yaptığınız bir iş varsa bunu olumsuz etkileyebilir. Motive olamaya çalışırken an’a motive olamayabilirsiniz.

Sonuçta her şey bir hayal ile başlar.  Kurduğunuz hayallerinizin peşinden koşma yeteneğinize , arzunuza ve cesaretinize göre hayallerinizi gerçekleme ihtimaliniz artar.

Kurduğunuz hayallerin ötesine ulaşmanız dileğiyle…

Renkli, “orijinal”  hayaller,

aks 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *