Dikkat Vücudunuz Konuşuyor 2

Kitap

Written by:

Bir önceki yazıda giriş yaptığımız beden dili ve Şerif İzgören Beyin “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor” adlı kitabından bahsetmeye devam edeceğim.

Öncelikle Beden dilinin iletişimin en güçlü ögesi olduğunu unutmayalım. Ben beden dilinin kullanımını şöyle sınıflıyorum:

dikkatbedeninizkonusuyor1-193x3001- Sosyal varlık olarak, herkes için : Çevresindeki insanlarla daha kaliteli iletişim kurmak isteyen her birey beden dilini öğrenmeli. Hatta okullarda müfredata bile girmesi gerekir bence! İletişim kurmaktan maksat muhatabımıza mesaj vermekse bu mesajın en iyi anlaşılmasını sağlayabilir ve muhatabımızın beden dilini okumaya çalışarak neler düşündüğünü kestirebiliriz.

2- İş hayatı için: İş hayatında daha başarılı olmak isteyenler öğrenmeli.  Özellikle de karşısındaki muhatabı ikna etmek isteyen pazarlama ve satış temsilcileri, çalışanlarına karşı otorite kurmak isteyen ve iletişimini arttırmak isteyen işveren ve yöneticiler, sınıfa hakim olmak isteyen öğretmenler… Şerif Beyin iş hayatı ile şu tespiti çok hoşuma gitti. “İş yaşamımızda etrafınızda dolaşan, bir sürü takım elbise, sizinle toplantıya giren kalemler, sizden randevu isteyen saat markaları, size iş veren purolar, ortaklık kurmak isteyen havalı markalı deri çantalar göreceksiniz. Belki de bir parfüm markasına aşık olacak ve bir güneş gözlüğüyle flört edeceksiniz.”

3-Ülkemizi temsil eden tüm siyasiler: Bence burada biraz ileri gidilebilir ve siyasiler için beden dili şart koşulabilir. Beden dilinin siyaset dünyasındaki güç oyunlarında kullanılması bu konunun önemini arttırıyor. Kamuoyunda yer alan haberlerde siyasilerin bir başla ülkedeki mevkidaşlarıyla verdiği toplantılardan kareler gözünüzün önüne gelsin.

                        

Mesela yukarıda Sayın Başbakan ile Obama’nın yanyana çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. İki siyasinin ortak noktada buluşup uzlaştıkları belli oluyor.

                 

Yukarıdaki iki fotoğrafın ilkinde Erdoğan, Obama ile azarlarcasına konuşuyor. Bu birçok Türkün göğsünü kabartıyor tabi. Sonuçta Başbakanımızın ezilip, büzülmesini hiçbir vatandaşımız istemez. İkinci resimde, Obama ise ellerini birleştirerek savunmaya durumunda. Başbakan Erdoğan ise rahatsız olduğu bir durumu anlatıyor gibi. Evet örnekler açık. Mesela Obama beden dilini kontrol altına alsa, duruşunu kontrol edebilirdi.

Şerif Beyin kitabını okuduğunuzda emin olun birçok şey öğreneceksiniz. Televizyonda her çıkanın duruşunu, ellerinin hareketini yorumlamaya çalışacaksınız.

Kitabında, Şerif İzgören, ellerin verdiği mesajlarla anlatımına başlıyor. Ellerin, duruşunuz esnasındaki konumları, el sıkma türleri ve ellerin durumlarına göre anlattığı mesajlara yer veriyor. Daha sonra kolların durumlarını, bakışları, makam odalarında masaların durumlarını ve renklerin iş dünyasındaki kullanımlarını güzel örneklerle anlatıyor.

Eğer okumadıysanız bir hafta sonunu bu kitaba ayırabilirsiniz.

Renkli, “orijinal” okumalar…

NOT: Ayrıca sevdiğinden uzak olup da, mesajlaşan okurlara bir tavsiye: Mesaj ile haberleşirken, duyguların ve mimiklerin taşınamamasından dolayı yanlış anlaşılma gibi durumlar çok yaşanmaktadır. Her ne kadar surat ifadeleriyle bunlar telafi edilmeye çalışılsa da yeterli olmadığından mesajla başlayan kavga ve tartışmalar yüzyüze olan iletişimden fazladır. Bu nedenle aman haa mesajla sevdiğinizin niyetini okumaya kalkmayın. Ne diyeyim Allah tez zamanda kavuştursun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *