Dikkat Vücudunuz Konuşuyor 1

Kitap

Written by:

Kimi zaman , topluluk karşısında, bir büyüğümüzle konuşurken, özellikle öğrenciler tahtaya çıktıklarında, kollarını nereye koyacaklarını bilemezler. Ağır gelir o kollar. Saklanacak delik ararlar tabiri caizse.Ekran Görüntüsü-2

Benim çok olur böyle durumlar. Sadece kollar değil; eller, duruş, vs. Hep bilirdim beden diliyle alakalı. Bu aralarda hep mülakatlara girip çıktığımdan dedim ki şu işe bir el atayım. Başladım araştırmaya. Sonunda bir çok kitap arasından Ahmet Şerif İzgören Bey’in “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor” adlı kitabını aldım. Okudum.

Kitap çok akıcı bir dille yazılmış. Zaten Şerif Beyin üslubunu hepiniz bilirsiniz. Başladığınızla bitirdiğiniz bir oluyor. Babam bile ‘bi bakmak için almıştı’ bitirmiş…

İlk basımı 1998’de olan kitabın ben 2003’te çıkan 24. baskısını okudum. Fakat son baskısını okumanızı tavsiye ederim. Son baskısını inceleme fırsatı bulduğumda gördüm ki, örnekler epey değişmiş. Zaten kitabın anlaşılması sağlayan ve güzel kılan da örnekleri.

İnsanlar birbirleriyle iletişime kurarken duydukları, söyledikleri ve gördükleriyle bunu gerçekleştirirler. Yani iletişimin 3 kanalı vardır: Söz, ses ve beden dili. Bu üç kanaldan en etkili olan beden dili. Yani insanlar söylenilenlerden çok kişinin duruşu, mimikleri, tavrı kısacası beden dili ile oluşturduğu karizmasından etkileniyor. Bunu siyasetçilerinde rahatça fark edebiliriz  Daha önce hep ünlü siyasetçilerin beden dilini nasıl kullandığına dair duyduğum şeyler vardı. Kitabı okuduğumda anladım ki ülkemizi temsil eden tüm siyasetçilerin beden dilini iyi bilmesi gerekiyor. Niye mi? İşte bu yüzden:political01Evet her şey net anlaşılıyor.  Beden dilini bazen farkında olmadan başarılı bir şekilde kullananlar olduğu gibi, bazen bilinçli olarakta  kullanıyoruz. Buna en güzel örnek siyasetçiler ve oyucular. Sinema-tiyatro oyuncularının da çok iyi kullandığını izlediğiniz dizilerden gözlemleyebilirsiniz (Özellikle ben bu aralar TRT1’de Eski Hikaye’ye sardım gerçekten oyuncuları bu konuda başarılı buluyorum).

Şerif Beyin kitabının içeriğine giriş yapamadık fakat bir sonraki yazımda kitaptan notlar bulacaksınız…

Renkliorijinal” günler…

One Reply to “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor 1”

  1. Şerif Bey’in kitabının içeriğini de anlatmanı bekleriz 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *