Abimin Girişimi: tarifeoner.com

GirişimProjeler

Written by:

logo5_zpsa806e3e3

Abim, Ertuğrul Saruhan. Kendisi yazılım mühendisi. Herkesin bir abisi olmalı. Hele anlaşabiliyorsanız gerçekten çok güzel abinin olması.

Tabi abim olması yanında o aynı zamanda bir girişimci. Tarifeoner.com‘un  kurucusu.  Henüz profesyonel bir girişim değil. Ticari gaygısı da yok bu girişimin. Ama eminim ticari girişimleri de gelecektir… Kendisi bu projesinden şöyle bahsediyor:

“Bir gün Vodafone faturamın ayrıntılarını merak ettiğimden “Vodafone Online İşlemler” menüsünden girerek fatura detaylarımı excel formatında indirebileceğimi öğrendim. O zaman kafamda kıvılcımlar oluştu ve bu faturayı analiz etmek istedim. Öncelikli olarak merak ettiğim konular acaba kiminle ne kadar görüşmüşüm bunun bir özetini çıkartmaktı…”

Tarifeoner.com fatura detaylarını inceleyip; konuşma süresi, sms ve internet kullanım detayları ve bu detaylara uygun tarifeleri öneren bir sitedir. Sistem size bir rapor veriyor. Rapor üç kısımdan oluşuyor. Birincisi, grafiksel olarak operatörlere göre konuşmalarının dağılımı , ikincisi kısım fatura özeti ve size uygun tarifelerin yer aldığı  bölüm, üçüncü kısım ise kiminle ne kadar görüşüp, mesaj attığınızın olduğu bölüm. Fakat sadece vodafone kullanıcılarına hizmet verebiliyor.

Abim projesini geliştirmeye çalıştığı sıralarda, BTK koordinasyonunda yürütülen çalışmalar neticesinde GSM işletmecileri tarafından hazırlanan ve “tarife/paket gibi sürekli uygulamaları kapsayacak şekilde her mobil işletmecinin kendi internet sitesi üzerinden kendi tarifelerinin karşılaştırılmasına imkan sağlayan” internet sayfaları oluşturmalarını istendi. 

Fakat abimin projesi ile işletmecilerin yaptığı sistem arasında bariz farklar var. Tarifeoner.com kullanıcının faturasını inceleyerek kullanım alışkanlığına göre kullanıcıya tarife önerirken, BTK’nın istediği internet sitesi size ne kadar konuşmak istediğinizi sorarak karşılaştırma yapıyor.

Proje yazılım geliştirme amaçlı. Ticari kaygısı olsa, eleştirilecek çok yönü var fakat abim de bunların farkında. Taktir ediyorum abimi. Başarılı bir yazılım. Başarılarının devamını bekliyoruz abicim 😉

Renkli, ‘orijinal’  girişimler

aks:)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *